Kommenteeri

Heli Rassi 44. mälestusvõistlused

Heli Rassi mälestusvõistlust on peetud nii kaua, et enamus tänavustest osavõtjatest on sündinud peale esimese võistluse korraldamist ega tea Heli Rassist kuigi palju. Seepärast oleks väike meenutus enne nädalavahetusel algavat suurvõistlust asjakohane.

Heli sündis 6.novembril 1951.a. Ardus. Õppides Elva Keskkoolis alustas ta laskespordi treeningutega Jaan Niinepi esimeses treeninggrupis 1966.a. Vaid kolm aastat tõsiseid treeninguid ja andeks neiu püstitas oma esimese Eesti täiskasvanute rekordi, lastes 3x20 lasku standardis 567 silma. Samal 1969. aastal tuli ta ka maaspordiühingute üleliiduliseks meistriks. Järgneva kolme aasta jooksul püsis ta vabariigi naispüssilaskurite tipus, kuni ta ootamatult leukeemiasse haigestus ja 1972.a. aprillis suri.

Heli matustel otsustasid toonased treenerid ja spordijuhid, et kui Helil endal ei õnnestunud oma nime piisavalt sügavale Eesti spordi ajalukku jäädvustada, siis üritaks seda teha tema nimelist mälestusvõistlust korraldades. See idee on olnud nii elujõuline, et Heli Rassi mälestusvõistlus on kasvanud Eesti kõige pikema traditsiooniga ja suurimaks rahvusvaheliseks laskespordi võistluseks.

Miks selline noor ja lühikest aega säranud täht andis Eesti laskespordile nii tugeva tõuke arenguks.  Meenutame, mida on Heli lähedased temast rääkinud.

Heli ema on kirjeldanud, kuidas tütar ennast võistlusteks juba kodus häälestas, muutudes tõredaks ja pahuraks. Kuid mida rohkem ta ennast üles küttis, seda paremini tal võistlustel läks. Treener Jaan Niinep mäletab võistlust, kus Heli ületas Eesti naiste rekordi väikepüssi standardis. Peale õnnitlust ja kallistust treenerilt jäi Heli rahulikuks ja hakkas analüüsima oma laskmist, leides et ta tegi siiski veel mitu rumalat viga ja polnud sugugi endaga rahul. Heli  kaasvõistleja Rein Reitel meenutab, et Heli oli kriitiline vaid enda suhtes, ta ei süüdistanud kunagi teisi inimesi ega halbu olusid. Vabal ajal oli ta aga lõbus ja seltskondlik, käis koos poistega kalal ja tegi kõik seiklused kaasa. Elva lasketiiru rajaja ja esimene direktor Mihkel Päärde peab Heli edu saladuseks perekonna suurt toetust ja soosivat suhtumist laskesporti. Ta on jutustanud ka seda, kuidas Elva 300 m lasketiirus katsetati Nõukogude armee uusi automaate ja Heli oli olnud üks katselaskur. Selle töö eest oli talle otse tehasest antud uus ja väga kvaliteetne sportpüss ning nahast laskmisjope.

Need iseloomustused tekitavad arusaama, et erilised isikuomadused ja märkimisväärsed saavutused jätavad sellise inimese lähedastesse kustumatu mulje. Tänu sellele neid mäletatakse ja austatakse veel palju aega pärast lahkumist meie hulgast.

 


Lisa kommentaar

Email again: