Kommenteeri

Elmar Kivistik 115

Elmar Kivistiku 100. sünniaastapäeval 2005. aastal peeti 13. kordse maailmameistri kodukohas Tabiveres tema esimene mälestusvõistlus. 
See omapärane laskespordisündmus muutus jõuliseks traditsiooniks ja tänavu tähistati Eesti laskespordi suurkuju 115. sünniaastapäeva juba 16. mälestusvõistlusega Maarja-Magdaleena koolimaja võimlas. Selle järjepidevuse eest tuleb eelkõige tunnustada Tabivere spordijuhti Toomas Rosenbergi, kelle eestvedamisel on tulnud võistluse korraldamisega alati kaasa kohalikud omavalitsusjuhid ja laskespordi huvilised, aga samuti  Eesti parimad laskurid ja treenerid.
Kohalike elanike võistlusel püsib osavõtjate arv ikka 30 inimese ümber ja seekord oli noorte, täiskasvanute ja võistkondade vaheline konkurents eriti tasavägine. Noorte arvestuses võitis peale finaallaskmist esikoha Karl-Sander Järvela ja  täiskasvanutest Lauri Aunap, mõlemad Tabiverest, kuid võistkondade arvestuses oli koduseinte toel edukaim Maarja-Magdaleena 5 liikmeline võistkond.
Tipplaskurite võistlusele kvalifitseerus jooksva aasta õhkrelvade edetabeli tulemuste põhjal 8 paremat püstoli ja püssi laskurit. Mõlemas relvaliigis selgitati võitja rahvusvaheliste finaallaskmiste reeglite järgi.
Püstolilaskuritest ei saanud erinevatel põhjustel osaleda mitmed esikaheksa laskurid. Nii pidid viimasel hetkel haigestumise tõttu loobuma Reijo Virolainen ning Fred Raukas. Õnneks leidsid korraldajad kiiresti asendajad ning võistluse alguseks olid tulejoonel ikkagi kõik 8 kohta täidetud. Esikoha nimel käis tihe rebimine Kaiu laskuri Marek Multrami ja MäLK esindaja Raul Erki vahel. Eelmisel aastal Reijo järel teiseks jäänud Erk oli ka nüüd enne kahte viimast lasku Multrami järel teisel kohal, kuid suutis need mõlemad kümnesse lasta ja sellega konkurendist mööduda. Kolmanda koha sai võitja klubikaaslane Erik Aman.
Püssilaskurite paremikust ei tulnud võistlema vaid naiste ja meeste edetabeli esinumbrid Anastassia Bobõleva ja Meelis Kiisk, kõik teised olid kohal. 
Elvas Laskespordiklubist pääsesid tulejoonele kuuendana Marianne Tavits ning kaheksandana Marleen Riisaar. Viimast tabas aga laskmiseks valmistumisel halb üllatus. Peale viimast trenni varustuse kotti pakkides oli ta unustanud sinna tõsta oma laskmissaapad. Marleen oli juba valmis sokkides tulejoonele minema, kui avastasime, et Männiku püstolilaskuril Alina Kovaljoval on sama väike jalg kui Marleenil ja tal on jalas püstolilaskuri saapad. Need on küll madalad ja ei fikseeri hüppeliigest, kuid siiski jäiga ning sileda tallaga. Alina oli lahkelt nõus peale oma laskmist saapaid laenama ning nii sai Marleen lasta natukenegi toekamate jalavarjudega.

Võistluse esimese seeria ajal olid kõik laskurid üllatavalt kohmakad. Vaid Eesti rekordi omanik Valeria Matšel sai selle seeria summa üle 51 silma. Võõraste saabastega kohanev Marleen võttis sisse teise koha 50,7 silmaga. Marianne oli kuues ja kahe eelmise aasta võitja Anastassia Olewicz seitsmes. Edasi naisvõistlejad siiski kosusid ja nii kukkusid esimestena välja ainukesed meessoost laskurid Joosep Robin Albert ja Kaur Laurimaa Männikult. Neile järgnes Marianne Tavits, kes viimase lasuga, mis oli 10,9 silma, jõudis konkurentidele päris kannule, kuid pidi siiski 0,1 silmaga Olewiczile alla vanduma ja 6. kohaga leppima.
Samal ajal aga suurendasid oma edu konkurentide ees Matšel ja Riisaar ning neli lasku enne lõppu oli nende omavaheline vahe vaid 0,1 silma Narva laskuri kasuks. Eesti meistril Katrin Smirnoval jäi selleks ajaks üle vaid kindlustada kolmas koht Kaiu neiu Susanna Sule ees. Viimased lasud suurendasid kogenud narvalase edu Marleeni ees siiski 1,8 silmale ja nii tuli ka siin võitjaks eelmise aasta teise koha omanik. Kuid Mareleeni järjekordne suurepärane esitus finaalis tõi talle hinnalise teise koha vabariigi tipplaskurite konkurentsis. Head närvi ja kiiret kohanemisvõimet näitas ka toimetulek saapaprobleemiga. Peale võistlust ta tunnistas küll, et püss liikus veidi rohkem tavalisest, kuid see ei tekitanud liigset ärevust ja laskmine oli kontrolli all. 


Lisa kommentaar

Email again: