Kommenteeri

50. Heli Rassi mälestuvõistlused

Peale kaheaastast ekslemist jõudis Heli Rassi mälestusvõistlus tagasi oma traditsioonilisele kohale võistluskalendris - aprillikuu lõppu. Ilm polnud küll nii soe kui eelmiste aastate suvistel võistlustel, kuid osavõtjaid tuli kohale rohkem - 183 võistlejat Eestist, Soomest, Lätist ja Leedust. Kokku tegid võistlejad 375 starti. Lisaks treenerid, kohtunikud ja külalised.

Võistluste avamisel süütasid küünlad Rein Virolainen ja Erkki Häkkinen.
  
Üheks mälestusvõistluste traditsiooniks on külastada ka Heli hauda Elva kalmistul.
Suurt huvi tekitas lisaks välishooaja algusele kindlasti ka võistluse järjekorranumber ja sellega seotud suurem pidulikkus ja mitmekülgne teavitus. Motivatsiooni lisasid soliidsed auhinnad võitjatele Sportlandilt, Laskur.ee'lt ja RedBullilt, millele lisandusid imelised lillebuketid Elva kohalikult lillepoelt Männilinna Lilledelt.

Lisaks nimetatutele panustasid juubelivõistluse õnnestumisse Elva Vallavalitsus, Kultuurkapital, Kultuuriministeerium, Saint-Gobain Glass Estonia SE, Coop Elva, Trapper OÜ, Medalimeister, Gravex, Copy.ee, Snaiper, Hals Trading, SA Tehvandi, Kaitseliit, Tartumaa Spordiliit ja Eesti Laskurliit.

Kõige rohkem elevust tekitasid eritellimusel valminud juubelivõistluse medalid Medalimeistri poolt, mida jagati laupäevaõhtusel koosviibimisel lisaks võitjatele ka arvukatele abilistele, tänu kellele sai see 50. ja ka kõik eelnenud Heli Rassi mälestusvõistlused kenasti peetud. Eriti rõõmustasid taaskohtumise üle kohale kutsutud laskespordi veteranid, kellest mõned polnud üksteist näinud aastakümneid.

Kõik põhiharjutuste esikolmikud said autasust lisaks diplomile ka juubelivõistluste erimedali, mis sai väljatöötatud koostöös Medalimeister OÜ'ga.
 
Heli mälestuse hoidmise eest tänasime oma toetajaid, abistajaid, laskespordi veterane ja Heli kunagisi trennikaaslasi, spetsiaalse tänumedaliga.


Tulejoontel saavutati vaatamata rasketele ilmaoludele suurepäraseid tulemusi 

Suurmeistri norm ületati lausa kaheksal korral ja selle alusel välja antava Parima Tulemuse rändkarika sai aastaks enda kätte Peeter Olesk Kaitsejõudude Spordiklubist. Tema 60 lasu summa täiskaliibrilise püstoli harjutuses oli 586 silma, mis ületas kõrgeima järgunormi 11 silmaga. Peeter sai esikoha ka sõjalise kiirlaskmise harjutuses samuti kõrgeklassilise 585 silmaga ning oli teine standardpüstoli harjutuses 574 silmaga ning olümpiakiirlaskmise põhiharjutuses 569 silmaga. Viimase kaotuse parandas ta finaalis, kus tihedas rebimises suutis edestada oma klubikaaslast, põhilaskmise parimat Fred Raukast 1 tabamusega.
Peeter Olesk võistluste käigus tulejoonel.
  
Parima Tulemuse karika võttis Peetri nimel vastu tema esimene treener Maire Tiisler.

Olümpiakiirlaskmise harjutuse finaali esikolmik: (vasakult) Fred Raukas, Peeter Olesk ja Daniels Vilcins. Auhinnalaua aitasid katta Sportland, Laskur.ee, RedBull ja Männilinna Lilled.

Elva püstolilaskuritest said kõrges mängus kolmandad kohad Kristina Kiisk spordipüstoli põhiharjutuses 567 silmaga ja Reijo Virolainen standardpüstoli harjutuses 568 silmaga. Mõlemad esikohad läksid Läti laskuritele, naistest võitis olümpialane Agate Rašmane 574 ja meestest Lauris Strautmanis samuti 574 silmaga.

Jooksva Metssea harjutustes domineerisid Soome juunioride koondise laskurid, kes viisid põhjanaabritele kolm kaksikvõitu. Nende silmapaistvaim esindaja oli 30+30 lasku harjutuses suurmeistrinormi ületava 588 silmaga esikoha võitnud ja uue isikliku rekordi lasknud Aaro Vuorimaa. Elva laskuritest sai parima koha Lauri Loot, kes tuli 20+20 lasku mix harjutuses 5. kohale 362 silmaga.

Püssilaskurite tulemustele avaldasid tuulised olud kõige rohkem mõju

Tuulele vaatamata, suutis Meelis Kiisk 3x40 lasku standardi põhiharjutuses kokku koguda suurepärased 1154 silma. See väsitas teda siiski sedavõrd, et finaalist ta loobus. Tema asemel sinna saanud staažikas Leedu laskur Rimvydas Specius aga võttis finaalis ülekaaluka võidu teise asendusliikmena finaali pääsenud Kaur Laurimaa ees. Kolmanda koha võitles välja Elva laskur Marek Tamm, jättes neljandaks klubikaaslase Siim Christian Reppo-Sireli.

Meeste 3x40 lasku standardharjutuse finaali esikolmik: (vasakult) Kaur Laurimaa, Rimvydas Specius ja Marek Tamm

Võidukas Rimvydas Specius tulejoonel.
Leedu külaline sai aga võidust nii palju innustust, et järgmisel päeval võitis ta ka meeste lamades harjutuse kõrgeklassilise 620,6 silmaga.

Võit oli siiski napp, sest Meelis Kiisk lasi vaid 0,1 silma vähem ja Siim Christian püsis nende graafikus kuni relva rikkeni, mis ta kolmandaks kukutas tulemusega 617,3 silma. Siin pidi omakorda neljanda kohaga leppima Marek Tamm 616,1 silmaga.

Meesjuunioride arvestuses tõi veel ühe pronksmedali Elvale Kristofer-Jaago Kivari, keda edestasid noormehed Lätist ja Ülenurmelt - Janis Lasmanis ning Manfred Kukk.


Naiste kahe püssiharjutuse kokkuvõttes selgitati teise rändkarika võitja

Parima naispüssilaskuri rändkarika võitnud Susanna Sule
Kuna lamades harjutuse järel olid vahed väikesed, siis sai otsustavaks pühapäevane 3x40 lasku standard harjutus. Esimeses vahetuses lasi Kaiu Laskurklubi noorlaskur Susanna Sule teistele ette 1143 silma. Teise vahetuse võistlejatest asusid teda püüdma Männiku klubi esilaskur Anžela Voronova ja meie Marleen Riisaar.

Anžela oli eelmisel päeval olnud naiste arvestuses teine tulemusega 617,1 silma ning Marleen, juunioride arvestuse võitja, 615,8 silmaga. Nii oleks aidanud Anželat karikani 1137 ja Marleeni 1139 silma, sest Susanna lamades tulemus oli 611,5 silma.


Põnevus püsis viimaste laskudeni, kuid mõlemad jälitajad eksisid viimases seerias. Eriti kahju oli Marleenist, kellel oli veel enne viimast lasku võimalik eelmise aasta karikavõitu korrata, kuid vajaliku kümne asemel tuli kaheksa silma.

Finaalis duubeldas Susanna oma võitu, edestades pidevalt liidrirolle vahetanud põnevas võistluses Voronovat ja teist Männiku klubi laskurit Ljudmilla Kortšaginat, Marleen jäi neljandaks ja Ele Loot viiendaks.

Naiste 3x40 lasku standardharjutuse finaali esikolmik: (vasakult) Ljudmila Kortšagina, Susanna Sule ja Anžela Voronova.

Veel ühe pronksmedali tõi meile naisjuunioride lamades harjutuses Nathalie lessing 610,9 silmaga. Kuid Elva klubile kõige edukam ala oli reedel peetud lamades toelt laskmise harjutus kuni 14 aastastele, mis oli esmakordselt selle võistluse kavas. Tüdrukutest võttis kindla võidu Kristiina Hurt 205,3 silmaga. Kaksikvõidu kindlustas meile Lisell Väljak 198,8 silmaga. Poiste arvestuses tõi Elvale esikoha Kaido Mihkel Marimaa 202,4 silmaga.

Noored kuni 14-aastased Elva klubi laskurid koos treenerite Karli ja Mariannega.
 
Nemad alles alustavad oma teekonda laskespordis, kuid visaduse ja hea tahtmise korral võivad osaleda ka 100. Heli Rassi mälestusvõistlusel. Selle võimalikkust näitab paremal pool olev pilt, kus Heliga ühel aastal sündinud Toomas Aro veel edukalt konkurentsis püsib.

Pildil Toomas Aro

Aitäh kõigile osalejatele ja toetajatele. Kohtume järgmisel aastal!
Elva Laskespordiklubi


Täname südamest kõiki oma sõpru, kelle toe ja abiga 50. Heli Rassi mälestusvõistlused väärikalt peetud said. Aitäh teile kõigile! Vaata lõplikku protokolli SIIT.
Võistluste pildigaleriid saad uudistada SIIT LINGILT. Ja möödunud aastate mälestusvõistluste pildigalerii leiab siit

Loe ja kuula ka 01.05.2022 Vikerraadio saadet Spordipühapäev, kus ERR reporter Johannes Vedru tegi ülevaate Heli Rassi mälestusvõistlustest ja selle mõjust laskespordile laiemalt. 

Lisa kommentaar

Email again: