Kommenteeri

49. Heli Rassi mälestusvõistlused

Ajal, mil sportlashingede pilgud on suunatud Tokyo olümpiamängudele ja kaasa sai elada ka Eesti laskesportlasele Peeter Oleskile, kes olümpiakiirlaskmise harjutuses saavutas auväärse 19. koha 572 silmaga, kogunesid Eesti, Läti, Leedu ja Soome laskurid ka Elvas, et lasta meie ühe lootustandvaima naispüssilaskuri Heli Rassi mälestuseks.
Heli Rassi mälestusvõistlusi ei õnnestunud ka käesoleval aastal traditsioonilisel ajal aprilli lõpus pidada, kuid traditsioon ei katkenud ja 49. võistlus toimus lihtsalt 3 kuud hiljem. Lühike piirangutevaba periood tingib seda, et samal ajal korraldatakse palju erinevaid üritusi ja nii jagub osavõtjaid igale poole vähem. Ka meie võistlusest osavõtjaid oli võrreldes eelmiste aastatega napimalt, kuid lähimate naaberriikide esindajad olid kohal. Tippudest puudusid Tokyo olümpiamängudel osalevad laskurid.

Heli Rassi 49. mälestusvõistlustel osales kokku 118 sportlast, kes kõik kokku tegid 280 starti. Kolmel päeval oli kokku 13 erinevat harjutust ning välja jagati 92 auhinda. Traditsioonilistele mälestusesemetele ja diplomitele aitasid auhinnalauda katta ka Sportland ning Laskur.

Laskurid 25m tiirus

Laskurid 50m tiirus

Sportlandi poolt oli igale juunioride arvestuse võitjale auhinnaks 100 eurone kinkekaart ja kahele üldvõitjale 150 eurone kinkekaart.

Laskur autasustas naiste ja naisjuunioride õhupüssi ja lamades harjutuse, meeste ja meesjuunioride standardharjutuse ja vabapüstoli harjutuste esikolmikuid oma toodetega.

Eriti kõva konkurentsi pakkus arvukas lätlaste delegatsioon, mis koosnes viie klubi laskuritest. Enamus püstoli harjutuste esikohti ja isegi mõned kolmikvõidud läksid lõunanaabritele. Seevastu püssiharjutustes oli eestlaste ülekaal veenev ja tähtis roll oli siin ka Elva laskuritel. Elva Laskespordiklubi sportlasi oli tulejoontel kokku 25, sh püstolilaskureid 8, püssilaskureid 14 ja jooksva metssea laskureid 3.

Meelis Kiisk
Meelis Kiisk võitis mõlemad meeste vanusegrupi harjutused suure ülekaaluga.

60 lasku lamades harjutuses oli tema võidutulemus 622,4 silma, kaksikvõidu kindlustas Elvale Siim Christian Reppo-Sirel 615,9 silmaga, jättes kolmandaks Leedu vanameistri Rimvydas Speciuse 614,7 silmaga.

3x40 lasku standardis sai Meelis põhivõistluse tulemuseks 1158 silma ning demonstreeris oma ülekaalu ka finaalis, lastes täpselt 10 silma rohkem kui teiseks tulnud Andres Hunt Põlvast.

Juunioride arvestuses tuli Elvasse kolm esikohta viiest. Naisjuunioride 3x20 lasku standardis püstitas meie noortetreener Marianne Tavits uue isikliku rekordi 573 silmaga, jättes teiseks oma õpilase Nathalie Lessingu, kes samuti parandas tublisti oma isiklikku tippmarki, saades kokku 546 silma.

Marianne Tavits

Nathalie Lessing

Lamades harjutuses võitis esikoha Marleen Riisaar 611,1 silmaga. Võistluses teise koha eest jäi Marianne kõige napimalt alla Kaiu Laskurklubi esindajale Susanna Sulele. Temale läks kindel esikoht ka õhupüssi harjutuses 616,7 silmaga, jättes väiksemad auhinnad Marleenile ja Mariannele.

Tuuli Kübarsepp

Marleen Riisaar

Kaugemaid sihte silmas pidades lasi Marleen naiste arvestuses 3x40 lasku standardharjutust, tehes seda kõigist kõige paremini. Tulemus 1137 silma oli ühe silma võrra parem Susanna Sule omast. Ka finaalis juhtis ta kuni viimase ehk püsti asendini, kuid siis ei tulnud toime tugevate tuuleiilide jälgimisega ning langes neljandaks. Pärast lamades harjutuse esikohta, sai ka siin lõpuks võidu kätte Pärnu Kaitseliidu esindaja Karina Kotkas, kuid kõva konkurentsi pakkus talle meie Tuuli Kübarsepp, kes jäi teiseks vaid 0,9 silma väiksema tulemusega.

Noormeeste lamades harjutuses jäi võitmatuks Mihkel Villem Kõps, kelle võidutulemus oli 606,1 silma. 3x20 lasku standardis said kolmikvõidu Ülenurme poisid Karel Udras, Kahru Männik ja Manfred Kukk, kuid vaid kahe silmaga jäi neljandaks isiklikku rekordit 538 silmani nihutanud Marten Padar Elvast.

Jooksva metssea esimese päeva 30+30 lasku harjutuses võitis Hellar Sile Männikult 549 silmaga. Lauri Loot jäi peale ümberlaskmist Toomas Halliku järel neljandaks. See ärgitas teda ilmselt järgmisel päeval mitte midagi juhuse hooleks jätma ning uue isikliku rekordi 370 silmaga tuligi esikoht 20+20 lasku mix harjutuses. Teised kohad mõlemas harjutuses viis Lätimaale 57 aastane Agnis Dombrovics ja naiste esikohad võitis nagu alati Heili Lepp.

Spordipüstoli harjutuse esikolmik. Kristina Kiisk paremal

Reijo Virolainen

Püstolilaskurite hulgas tõusis meie edukaimaks esindajaks Kristina Kiisk, kes sai kõigis kaasa lastud harjutustes auhinnalise koha. Sõjalise kiirlaskmise võitis ta 564 silmaga ning spordipüstoli finaalis jäi teiseks Vilniuse laskuri Jekaterina Zdanova järel. Reijo Virolainen sai meeste viies harjutuses kaks korda kolmanda koha ja kolm korda neljanda koha.

Lisaks antakse välja ka kaks üldvõitja tiitlit - parim naispüssilaskur väikepüssi harjutuste kokkuvõttes ja parim tulemus. Parima naispüssilaskuri tiitli võitjale on igavesti rändava karika välja pannud Heli vanemad. Parima tulemuse laskjale on samuti igavesti rändav karikas, mille 1973. aastal pani välja Tartu Rajooni Kehalultuuri- ja Spordikomitee. Sel aastal tõid võidud rändavatele karikatele lisaks ka 150 eurosed kinkekaardid meie toetajalt Sportlandilt.

🏆Parima naispüssilaskuri tiitli võitis MARLEEN RIISAAR Elva Laskespordiklubist, kes kogus kahe väikepüssi harjutuse tulemuste kogusummas kõige rohkem punkte. Marleen lasi lamades harjutuses 611,1 silma ja 3x40 standardharjutuses 1137 silma ehk kogus kokku 1748,1 silma.

Marleen Riisaar. Parima naispüssilaskuri tiitli võitjale pani auhinna välja ka Sportland!

Marleen lamades harjutuse tulejoonel, kus sai juunioride arvestuses ka esikoha 611,1 silmaga.

🏆Parima tulemuse karika võitis Läti laskur EMILS VASERMANIS, kes sai 50m vabapüstoli harjutuses 556 silma, mis ületas 3 silmaga suurmeistri klassinormi piirmäära ja oleks andnud Euroopa meistrivõistlustel 4. koha.

Emils Vasermanis, kes lasi vabapüstoli harjutuses suurmeistrinormi ületava tulemuse.

Parima tulemuse tiitli võitjale pani auhinna välja ka Sportland. Auhinna võttis vastu Emilsi treener Zigfrids Markainis.

🏆 Lõplikud tulemused leiate võistluste protokollist

- - -
Aitäh kõigile meie toetajatele ja koostööpartneritele:
Sportland Eesti - Eesti Kultuurkapital - Elva vald - Tartumaa Spordiliit - Saint-Gobain Glass Estonia - Hals Trading - Coop Elva - Tartu Gravex - Sportreklaam - Copy.ee - Laskur - Teknos - Trapper - Snaiper - Eesti Laskurliit - Kaitseliidu Männiku Lasketiir - SA Tehvandi Sihtasutus - Tartumaa Tervisespordikeskus

Aitäh sportlastele, kohtunikele ja treeneritele, kes te osalesite Heli Rassi 49. mälestusvõistlustel. Kohtume teiega järgmisel aastal juba 50. mälestusvõistlustel!

Täname ja teeme sügava kummarduse kõigile, kes on panustanud läbi pikkade aastate Heli Rassi mälestuse jäädvustamisse! 🙏👏