Kommenteeri

Polish Open Põlvas

Palju aastaid on Eesti laskurid käinud novembrikuu viimasel nädalalõpul Poola riigis Bialystoki linnas Polish Open Kaliber nimelisel suurel rahvusvahelisel õhkrelvavõistlusel, kus peaauhinnaks on olnud sõiduauto päriseks.
Sel aastal üritasid aktiivsed korraldajad taas laskureid üle ilma kokku kutsuda, kuid viirusetõrjepiirangute tõttu jäi registreerunuid liiga väheks, et autoga auhinnalauale oleks tasunud sõita. Kuid võistlust ära jätta ja üle kahekümne aasta pikkust traditsiooni katkestada poolakad ka ei soovinud. Nii mõeldigi kiiresti välja uus võistluse formaat, kus osad laskurid lasid omavahel kohapeal, kuid lisaks neile kutsuti võistlema laskureid üle kogu maailma.  Selleks oli vaja organiseerida samal ajal oma riigis kohalikud võistlused ja tagada sealt online ülekanne ning edastada tulemused Bialystoki.
Kuna Eesti võistluskalendris oli nendel kuupäevadel kavas Põlva lahtised meistrivõistlused, siis otsustati pakkuda selle kaudu ka Eesti laskuritele võimalust osaleda Polish Openil. Registreerus 5 püssi ja 4 püstolilaskurit, kellest keegi küll finalistide hulka ei pääsenud.
Nimelt peeti pühapäeval nn. "Hybrid final", kus osalesid 4 võistluspaigas kvalifitseerunud laskurit ja 4 online tulemuste alusel parimaks osutunud võistlejat. Püstoli laskurite finaali võitis paar aastat tagasi Elvaski Euroopa Karikaetapil võidutsenud Ruslan Lunev Aserbaidžaanist ja püssilaskurite finaali Sagen Maddalena USA-st.

Poola võistlusest oli ilmselt kasu ka Põlva võistlusele, sest osalejaid tuli lisaks ja tulemused olid kõrgeklassilised. Nii said naiste püssiharjutuses neli esimest kohta Polish Openil osalejad ja ka meeste püssi ning mõlema püstoliharjutuse võitjad tulid online vahetusest.
Elva laskuritest said kahel võistlusel korraga tulemused  kirja Marianne Tavits ja Marleen Riisaar, kes mõlemad püstitasid 60 lasuga õhupüssist laskmises uued isiklikud rekordi. Marianne rekordinumbrid on nüüd 616,0 ja Marleenil 613,3 silma. Nende tulemustega jäid nad alla vaid 618,9 silma lasknud Anastassia Olewiczile, kes mullu Poolas jäi kahe lasu kaugusele auto võitmisest.
Kuna Marianne oli ametis ka elektrooniliste seadmete operaatorina ja online ülekande korraldajana, siis teistes püssi harjutustes jagasid paremaid palasid Marleen ja Tuuli Kübarsepp. 3x20 lasku standardis lasid mõlemad 570 silma, kuid ühe enam lastud sisekümnega võitis kuldmedali Marleen.  Seevastu  lamades harjutuses sai Tuuli revanši, lastes 618,1 silma ja edestas Marleeni 3,9 silmaga. Siin tagas Elvale kolmikvõidu Karita Ers, kes varsti aastaseks saava tütre kõrvalt on taas treeningutega alustanud ja püstitas kohe uue isikliku rekordi 611,7 silma.
Kuid Elva laskurid kurvastasid põlvalasi veelgi, sest kokku viidi auhinnalaualt minema pea-aegu kolmandik medaleid. Üks väärtuslikumaid oli kindlasti tüdrukute 40 lasu õhupüssiharjutuses kulla võitnud Kristina Mölderi saavutus, kes hommikul osales ka naiste 60 lasu harjutuses ja viimases vahetuse lasi veel 40 lasku otsa. Ta tegi seda nii hästi, et lisaks esikohale täitis tulemusega 405,1 silma ka meistrinormi. Siin sai kolmanda koha isikliku rekordi lähedase 391,1  silmaga Nathalie Lessing. See ei jäänud tema ainukeseks medaliks, sest tüdrukute 3x10 lasku standardis vahetas ta nädal tagasi B-klassi meistrivõistlustel saadud pronksmedali nüüd kulla vastu,. Järjekordse kolmikvõidu  tagasid selles harjutuses Elvale Elgitha Vaarik ja Kaile Ülper, kellele see oli esimene auhinnaline koht peale treeningute alustamist pool aastat tagasi. Esimese medali sai ka Hugo Uiga poiste lamades harjutuses, kaotades esikoha vaid 0,1 silmaga Põlva noormehele Märt Helmojale. Kolmandat võistlust järjest sai medali Kaimar Kalnitski, olles 3x10 lasku harjutuses teine poiss. Kaks isiklikku rekordit püstitas Mihkel Villem Kõps. Poiste õhupüssi harjutuse tuli ta 383,7 silmaga kolmandaks, kuid rohkem on väärt tema tulemus 60 lasu lamades harjutuses, kus ta jäi meeste arvestuses 604,9 silmaga 8. kohale.  Selles võistluses tõi Elvale hõbemedali Marek Tamm 613,0 silmaga.
Püstolitiirust hankisid medaleid meile Heldur Kurig õhupüstoli harjutuses hõbeda 532 silmaga ning spordipüstolis pronksi 536 silmaga ja Anni Irs naiste spordipüstoli harjutuses 536 silmaga pronksmedali, kaotades hõbeda vaid 1 silmaga Anna Kulešovale.  Oma esimesel võistlusel tuli Arve Laidveel poiste õhupüstoli harjutuses leppida neljanda kohaga.
Kõik kohad ja tulemused on võistluse protokollis
Väike osa meie edukast võistkonnast Põlva palmide all.
Marleenil täiskomplekt medaleid kaelas, Kailel pronks, Elgithal ja Mariannel hõbe, Kristinal kuld.